Odborné články

Příznivé účinky vodoléčby

 

Voda je příjemným prostředím k odpočinku, uvolnění, povzbuzení, ale i místem pro cvičení a sport. Existuje celá řada způsobů použití vody, např. střídavé horké a studené, vířivé nebo perličkové koupele, rašelinové a parafinové zábaly, podvodní masáže, sauna a pára a mnoho dalších procedur, při nichž můžete hýčkat svoje tělo a nechat se unášet.

 

Vodoléčbu můžeme zařadit mezi alternativní terapii. Své uplatnění našla již v antice, Řekové a Římané si svůj život bez příznivých účinků vody neuměli představit. Voda je jeden ze čtyř přírodních živlů, její zdroje jsou obrovské, tak proč nevyužít její blahodárné účinky v léčbě? Ale nejen v léčbě, nýbrž taky k relaxaci, uvolnění či ke cvičení. Existuje celá řada způsobů, jak může být voda použitá v rámci léčby a my se teď společně ponořme do tajů zábalů, masáží a koupelí…

 

zdroj: http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/vodolecba, autorka MUDr. Eva Foltýnová

Celý článek ke stažení

Léčba vodou

 

Voda patří k nejpřirozenějším léčivým prostředkům. Provází lidstvo od samého počátku a je každodenním průvodcem našeho života. Klasické návody na léčení vodou vycházejí ze zkušeností velikánů aquaterapie Vincenze Priessnitze a faráře Sebastiana Knieppa.

 

Příběh Vincenze Priessnitze, zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě, je neobyčejný. Mládenec bez jakéhokoli lékařského vzdělání se sám vyléčil z těžkého úrazu jen přikládáním studených obkladů. Mimoděk tak objevil metodu, která je dodnes uznávaná a „Priessnitzovy zábaly" znají na celém světě. Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané. Do jeho lázní přijížděla za zdravím šlechta z celé Evropy. To bylo před sto padesáti lety. Dnešní Priessnitzovy lázně v Jeseníku kombinují tradiční vodoléčbu a poznatky současné vědy.

 

zdroj: http://www.doktoronline.cz/clanek/489-Lecba-vodou.html

Celý článek ke stažení

Průkopník hydroterapie Sebastian Kneipp

 

Když v mládí onemocněl bavorský kněz Sebastian Kneipp tuberkulózou, vyléčil se sám studenými koupelemi v Dunaji. O několik desetiletí později navštěvovaly jeho pověstné vodní kúry v Bad Wörishofenu desetitisíce lidí z celého světa, kterým vodoléčba poskládaná z více než sto čtyřiceti vodoléčebných metod pomohla. Kneipp totiž tvrdil, že voda je schopna vyléčit každou nemoc tím, že se podstata nemoci rozpustí a může tak být vypuzena z těla. Podle něj šlo pouze o to, vodu správně používat.

 

Autor: Jakub MALINA

zdroj: http://www.kaduceus.cz/online/osobnosti/2/prukopnik-hydroterapie-sebastian-kneipp.aspx#top

Celý článek ke stažení

Historie hydroterapie

 

Vodoléčba patří mezi nejstarší metody fyzikální terapie a její rozvoj se v žádném případě nezastavil. Hydroterapie jde ruku v ruce s terapií tepelnou, neboť voda je jedním z nosičů (Kromě vody se dále využívá jako nosiče vzduch, parafín, či peloidy) aplikované tepelné energie. Hydroterapii můžeme považovat za nenáročnou léčebnou metodu, zejména co se týče finančních nákladů.

 

zdroj: http://www.ibalnea.cz/editor/filestore/File/historie.pdf

Celý článek ke stažení

Úvod do fyzikální terapie

 

Jedná se o empirické terapeutické použití působení různých druhů zevní energie na živý organismus.

Nejstarší forma FT:

  • mechanoterapie
  • hydroterapie

 Za zakladatele FT je považován čínský lékař Koung- Fou, který pracoval kolem roku 4700 před Kr. Z roku 2837 před Kr. pochází nejstarší dochovaná učebnice ve které se kromě vodoléčby a masáží objevuje termoterapie, manipulace a trakce.

 Kolem roku 2500 před Kr. z období Staré říše v Egyptě jsou známé zmínky o masážích, manipulacích, účincích výboje rejnoka elektrického při léčbě periferních paréz.

 

zdroj: http://is.muni.cz/el/1411/podzim2007/BFUL0121p/Fyziatrie1.pdf?fakulta=1411;obdobi=3743;kod=BFUL0121p

Celý článek ke stažení

Cefar Chattanooga DJO                                
www & SEO - Jimsoft s.r.o., webdesign - mojegrafickestudio.cz